DEĞERLİ MESLEKTAŞIM,

Fonksiyonel Tıp, kronik hastalıklar için “hastalığa bir isim ver (“tanı”), sonra buna uyan ICD kodunun karşısındaki ilacı reçeteye yaz” biçiminde özetlenebilecek, biraz basite indirgenmiş gibi duran yaygın uygulamaya karşılık, hastalığa değil kaybedilen sağlığa odaklanarak vücudun kendini iyileştirme gücünü hasta ile el ele ayağa kaldırmayı odağında tutan bir yaklaşım. “Bu karşımda oturan kişide hangi hastalık olabilir?” sorusuna değil, “Bu kişinin sağlığında neler eksik ya da çalışmıyor olabilir?” sorusuna yanıt arayan bir yaklaşım. Fonksiyonel Tıp Akademisi (FTA) olarak 2017 yılı başında ülkede büyük heyecan yaratan “Fonksiyonel Tıp” kitabının tutuşturduğu Fonksiyonel Tıp kıvılcımı, aradan geçen birkaç yılda bir meşaleye dönüştü. Ana akım tıp dünyasında olsun diğer yaklaşımlarda olsun, gerçeği ve daha iyisini arayanların dünyasında dönüştürücü bir kilometre taşı oldu. 2000 değerli hekimden oluşan FTA ailesi bilimden ödün vermeyen yaklaşımı ile ülkede Fonksiyonel Tıp adına bir referans merkezi, bir eğitmen yetiştirme okulu görevi yaptı.

Modüler eğitimlerimizin artık olgunlaşması üzerine 2023 yılında Antalya’da heyecanlı, keyifli ve başarılı bir kongre gerçekleştirdik. Bu yıl daha da zengin bir kadro ile ana teması “Çocuk ve Ergende Fonksiyonel Tıp Yaklaşımı” olan, ancak çocuk olsun erişkin olsun Fonksiyonel Tıp’a ilişkin hemen her konuya değinen çok zengin bir program hedefliyoruz.

Kongre ana sayfası için tıklayınız

 

Konuşmacıların özellikle klinik yaklaşıma ve klinik ipuçlarına odaklanmalarını planladığımız bu kongreye hepinizi bekliyoruz. Gelin konuşalım, tartışalım. Birlikten kuvvet doğar!

Dr. Mustafa ATASOY